Yunanistan'da dinleme skandalı! Miçotakis beklenen açıklamayı yaptı

Yunanistan’ın ana muhalefet partisi SYRIZA’nın lideri Alexis Çipras, telekulak iddiasıyla ilgili istifaların "suçluluk kabulü içerdiğini ve başbakanın sorumluluğunu teyit ettiğini" söyledi. Çipras, "Miçotakis, Yunan halkına kendi skandalı hakkında açıklama yapmalı. Bu demokrasiyle ilgili bir meseledir" dedi. SYRIZA, başbakanı telefonların dinlendiğini bilmek ve koordine etmekle suçladı. Ana muhalefet partisi ayrıca Miçotakis’in, kendini kurtarmak için en yakın ve en güvendiği ortaklarını feda ettiğini öne sürdü. Parti, iki istifanın "Hükümetin ve Hükümet Sözcüsü Yiannis Economou'nun aylardır ‘yozlaşmış yalanlar’ söylediğini kanıtladığını" iddia etti. PASOK da hükümeti, onaylanmasına rağmen, telefon dinleme iddialarını örtbas etmeye çalışmakla suçladı. Meclis Grup Lideri Kostas Skandalidis, 29 Temmuz'da iddialarla ilgili kapalı kapılar ardında yapılan meclis komisyonu toplantısını kastederek, “10 gün önce PASOK lideri, cep telefonunu dinleme girişimi olduğunu iddia etti ve bu Avrupa Par

Yunanistan'da dinleme skandalı! Miçotakis beklenen açıklamayı yaptı

Yunanistan’ın ana muhalefet partisi SYRIZA’nın lideri Alexis Çipras, telekulak iddiasıyla ilgili istifaların "suçluluk kabulü içerdiğini ve başbakanın sorumluluğunu teyit ettiğini" söyledi.

Çipras, "Miçotakis, Yunan halkına kendi skandalı hakkında açıklama yapmalı. Bu demokrasiyle ilgili bir meseledir" dedi. SYRIZA, başbakanı telefonların dinlendiğini bilmek ve koordine etmekle suçladı. Ana muhalefet partisi ayrıca Miçotakis’in, kendini kurtarmak için en yakın ve en güvendiği ortaklarını feda ettiğini öne sürdü. Parti, iki istifanın "Hükümetin ve Hükümet Sözcüsü Yiannis Economou'nun aylardır ‘yozlaşmış yalanlar’ söylediğini kanıtladığını" iddia etti. PASOK da hükümeti, onaylanmasına rağmen, telefon dinleme iddialarını örtbas etmeye çalışmakla suçladı. Meclis Grup Lideri Kostas Skandalidis, 29 Temmuz'da iddialarla ilgili kapalı kapılar ardında yapılan meclis komisyonu toplantısını kastederek, “10 gün önce PASOK lideri, cep telefonunu dinleme girişimi olduğunu iddia etti ve bu Avrupa Parlamentosu tarafından onaylandı. Ertesi gün hükümet konuyu kapatmak için parlamentoya koştu” dedi.

"YUNANİSTAN'IN DEMOKRASİ VE ŞEFFAFLIK SORUNU VAR"

Skandalidis, "Hükümetin Cuma günkü istifa gerekçeleri, gülünç ve açıkçası anlaşılamaz. Yunanistan'ın açıkça büyük bir demokrasi ve şeffaflık sorunu var. Bunun sorumluluğu doğrudan başbakana aittir. Demokratik yükümlülüklerini yerine getiremiyorsa seçime gitmelidir. PASOK, Yunanistan'da denetimsiz çalışan karanlık mekanizmalarla savaşmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

MİÇOTAKİS NE DEDİ?

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Yunan Ulusal İstihbarat Teşkilatı'nın (EYP) Başkanı Panagiotis Kontoleon'un, Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) Lideri Nikos Androulakis ve CNN Yunanistan'ın ekonomi muhabirlerinden Thanasis Koukakis'in telefonlarının dinlendiğine dair iddialar hakkında yeni bir açıklamada bulundu.

Başbakan Miçotakis açıklamasında, “Cumhuriyetimizde karanlığa izin yok. Bu yüzden sizinle son gelişmeler hakkında açıkça konuşmak istiyorum. Birkaç gün önce, Eylül 2021 tarihinde Ulusal Milli İstihbarat Teşkilatı'nın Nikos Androulakis'in cep telefonuyla yasal bağlantı kurduğunu öğrendim. Milli İstihbarat Teşkilatı bu eylemin siyasi boyutunu hafife aldı. Halkın Ulusal Güvenlik Servislerine olan güveninde çatlaklara yol açtılar. Tam da bu nedenle EYP Başkanı derhal görevden alındı. Başbakanlık Genel Sekreteri ise objektif siyasi sorumluluğu üstlendi ve istifasını sundu. Yaşananların farkında değildim ve açıkçası bilseydim buna asla izin vermezdim” dedi.

Başbakan Miçotakis yaptığı açıklamada, “Hükümetimiz, araştırma için Soruşturma Komisyonu'nun kurulmasını kabul etti. Çünkü böylesine sorumlu bir süreç, siyaset arenasında bir casus dizisi haline getirilemez. Bu tartışmalar, EYP'nin ulusal katkısının azalmasına neden olmamalıdır. Siyasi tartışmaların ulusal güvenliğin altını oymasına izin veremeyiz. Tehlikeli bir dünyada yaşıyoruz. Ama biz demokratik bir devletiz. Vatandaşlarının güvenliğini, özel alanını ve iletişimin gizliliğini korunması için kutsal bir yükümlülüğümüz var. Birlikte daha sağlam ve zamana dayanıklı demokratik kurumlar inşa edebilmemiz için bu yolda yürümeye devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

YUNANİSTAN'DA KONUŞULANLAR

Miçotakis'in açıklamaları öncesi konuyla alakalı CNN Türk Atina Temsilcisi Yorgo Kirbaki şu değerlendirmeleri yapmıştı;

Miçotakis, Yunanistan'da 3 yılı aşkın süredir iktidarda. Bu süre içinde pandemi dönemi, 2020'deki Doğu Akdeniz'deki kriz, büyük orman yangınları... Bir sürü sorunla karşılaştı. Ancak ilk kez bu kadr ciddi bir iç siyasi kriziyle karşı karşıya Yunan Başbakan'ı.

İstihbarat Daire Başkanı Kondoleon ile Miçotakis'in yeğeni ve Başbakanlık Genel Sekreteri söylendiği kadar da Yunan Başbakanı'n sağ kolu, Grigoris Dimitridiadis'in aralarına yol açan telekulak skandalı nedeniyle Başbakan Miçotakis hem muhalefet partilerinin topkyekun ağır suçlamalarına hedef oluyor hem de kamuoyunun nezdinde prestij kaybediyor. Yunan halkı da günlerdir bu konuda bu skandal için sessiz kalan Miçotakis'in bugün ne diyeceğini merakla bekliyor.

Ege'de utanç görüntüleri! Yunan rezaleti İHA kamerasında

"AÇIKLAMASI BU İSTİKAMETTE OLACAK"

Medyaya sızan bazı haberlere göre; Miçotakis bu skandalı öğrendiğinde çalışma arkadaşlarına "Büyük ve affedilmez bir hata", "Benim haberim yoktu", "Telefonu dinlenen sosyolist partinin lideri Nikos Androulakis'e bir özür borçluyum" dedi. Eğer bu bilgiler de doğruysa muhtemelen Yunan Başbakanı bugünkü açıklamasında da bu istikamette olacak.

Sosyolist PASOK partisinin yeni lideri Androulakis'in cep telefonu Avrupa Parlamenteri iken istihbarat teşkilatının savcılıktan aldığı izinle 3 ay süreyle dinlendi. Nikos Androulakis, PASOK Partisi'ne başkan seçilince de dinlemeye son verildi.

MİÇOTAKİS'İN İSTİFASINI İSTİYORLAR

İstihbarat teşkilatından Yunan medyasına bazı bilgiler sızdırılıyor. Mesela, Ukrayna ve Ermenistan istihbarat teşkilatlarının talepleri üzerine bu telefonlar dinlendi deniyor ama bunlar da pek inandırıcı bulunmuyor. Muhalefet partileriyse telekulak skandalı nedeniyle Başbakan Miçotakis'in istifasını istiyorlar.

MİLLETVEKİLLERİ AÇIKLADI

Öte yandan isimlerinin açıklanmaması koşuluyla basına konuşan 2 milletvekili de, 29 Temmuz'da bir meclis komitesi sırasında İstihbarat Başkanı Kontoleon'un, servisin ‘CNN Yunanistan için çalışan bir finans gazetecisi olan Thanasis Koukakis'i gözetlediğini’ kabul ettiğini söyledi.

YUNAN PARLAMENTOSUNA ÇAĞRI

Androulakis, Yunanistan parlamentosunu davayı araştırmak için bir soruşturma komitesi kurmaya çağırdı. Hükümet, resmi olarak sunulması halinde talebi destekleyeceğini açıkladı. Aralık 2021'de PASOK Genel Başkanlığına seçilen Androulakis, Cuma akşamı EYP'nin 2021 sonlarında, telefon görüşmelerini dinlediğini öğrendiğini söylemiş fakat bilginin kaynağını açıklamamıştı. Avrupa Parlamentosu ise, Androulakis'in telefonunun dinlendiğini onaylamıştı. Cuma günü, Kondoleon ile Miçotakis'in Genel Sekreteri ve yeğeni olan Grigoris Dimitriadis istifa etmişti.

Sözcü Çelik’ten Yunanistan'ın provokasyonlarına tepki

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0